Cristiano Ronaldo: o produto português mais valioso no mundo

Nem bacalhau, nem vinho do Porto, nem Saramago. O produto que mais dá visibilidade a Portugal em todo o mundo é o atacante Cristiano Ronaldo, do Real Madrid, eleito pela terceira vez pela Fifa o melhor do mundo na temporada e o maior jogador de todos os tempos em premiação da Federação Portuguesa, superando o mítico Eusébio. Cristiano Ronaldo é hoje a marca mais valiosa do país, de acordo com um minucioso estudo do Instituto Português de Administração e Marketing (Ipam), universidade da cidade do…

Flamuri gjigant i UҪK-së mendohet të vendoset në sfidën Shqipëri-Serbi

Ndeshja Shqipëri-Serbi, e vlefshme për Eleminatoret e “France 2016″, është programuar të luhet në datë 8 Tetor 2015. Duhen edhe disa muaj deri në ndeshjen e kthimit mes Shqipërisë dhe Serbisë, por tifozët kuqezinj kanë filluar që tani që të mendojnë për dekorin e sfidës, kjo edhe si kundërpërgjigje ndaj asaj që pala serbe bëri në ndeshjen famëkeqe të 14 tetorit në Beograd. Sipas një burimi të Portalit Albeu pranë tifozave shqiptare, në ndeshjen që pritet të zhvillohet në stadiumin e Shkodrës “Loro Boriçi”, gjithmonë…

Oscar: Rita Ora dhe Irina Shayk duel nudo – albania-times.com

Në “Vanity Fair Oscar Party” u zhvillua edhe sfida më e ndezur e natës së famshme të kinemasë qe nuk lidhej me fitoren e statujës, por me … transparencen. Sado e cuditshme mund te duket, Irina Shayk dhe Rita Ora kanë zhvilluar një garë se kush nxirrte më shumë lëkurë në shesh. Irina kishte veshur një tyl të firmosur nga Donatella Versace ndërsa Rita kishte zgjdhur Donna Karan duke i hapur rrugen plotesisht imagjinatës. HTTP://www.albania-times.com    

En fotos: La preparación del Impact de Montreal para enfrentar a Pachuca en México

Este martes arranca oficialmente la temporada 2015 del Impact de Montreal, y se hará con uno de los partidos más importantes del año y que podría encaminar su trayecto hacia la semifinal de la Liga de Campeones de la Concacaf. VER TAMBIÉN: Impact de Montreal vs. Tuzos: Crónica de la llegada de “los canadienses” a la altura de Pachuca El club enfrenta esta noche (10:00 pm con transmisión de TVA Sports) al Pachuca de México, en la ida de los cuartos de final del torneo…

Paris landmarks targeted in French night drone mystery

Drones have been seen flying over several sensitive landmarks in Paris in a night-time mystery that French police say is being taken seriously. At least five of the unmanned aerial machines were spotted between midnight on Monday and 0600 on Tuesday, and none of the operators has been caught. The first appeared over the US embassy and there were later sightings near the Eiffel Tower and Place de la Concorde. French police believe the drone flights could be linked. Small drones are easy to buy…

Integrimi ne BE: ligj i ri për rolin e Kuvendit në proces

Me nismën e tre deputetëve, Majlinda Bregu (PD), Taulant Balla (PS) dhe Kejdi Mehmetaj (LSI) është depozituar në parlament një projektligj i cili ka si qëllim të forcojë rolin e Kuvendit në procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Objekt i këtij pr/ligji, i përmbledhur në 23 nene është përcaktimi i rregullave në marrëdhëniet mes parlamentit dhe qeverisë, si dhe në marrëdhëniet me institucionet e BE-së në këtë proces. Drafti e shtrin veprimin mbi funksionet kryesore të Kuvendit që kanë të bëjnë me monitorimin…

Në shtator të 2015 Tirana sërish kryeqyteti i paqes në Evropë dhe botë

Në përkujtim të 20 Vjetorit të përfundimit të Luftës së Fundit në Ballkan, Komuniteti Sant’Egidio, në bashkëpunim me Konferencën Ipeshkvnore të Shqipërisë, Kishën Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, dhe Qeverinë e Shqipërisë, zhvilluan një konferencë për te promovuar “Takimin e 28-të Ndërkombëtar për Paqen”. Ky takim do të mbahet në Tiranë në datat 6, 7 dhe 8 shtator 2015 duke bere qe Tirana të jetë sërisht kryeqyteti i paqes në Evropë dhe në mbarë botën. Gjatë fjalës së tij, Presidenti i Komunitetit Sant’Egidio, Marco Impagliazzo, u…

Colisão entre comboio e camião nos EUA faz 50 feridos

O choque aconteceu às 05:55 locais (13:55 hora de Lisboa) junto da localidade de Oxnard (a cerca de 100 quilómetros a noroeste de Los Angeles) e provocou o descarrilamento de três vagões da composição, que ficaram tombados fora da linha férrea, informou o porta-voz da companhia ferroviária Metrolink, Scott Johnson, citado pelo diário Angeles Times. Cerca de 50 pessoas ficaram esta terça-feira feridas em Los Angeles, após a colisão entre um comboio suburbano e um camião. A violência do choque fez descarrilar quatro carruagens e…

Komuniteti shqiptar i Montrealit feston 7 vjetorin e pavaresise se Kosoves

7 vjetori i pavaresise se Kosoves eshte festuar dje ne Chateau Royal nga komuniteti shqiptar i Montrealit, ku i ftuar nderi ishte dhe deputeti lokal i Lavalit Z. Vasilis Karidogiannis. Organizuar nga kryesia e shoqates shqiptare te Kebekut, rreth 150 shqiptare te te gjitha trevave u mblodhen ne nje atmosfere festive per te uruar sebashku: Gezuar Pavaresine Kosove ! Mbremja u hap nga Sekretarja e Pergjithshme e shoqates, Znj. Alma MUSHI qe falenderoi te pranishmit per pjesemarrjen. “Sot ne festojme 7 vjetorin e Pavaresise se…

DSK : 79% des Français pensent qu’il aurait fait un meilleur président que François Hollande

DSK : 79% des Français pensent qu’il aurait fait un meilleur président que François Hollande Alors qu’il comparaît pour “proxénétisme aggravé” lundi à Lille, un sondage d’Odoxa pour Le Parisien publié ce dimanche montre le sentiment partagé des Français sur l’ancien patron du FMI. Dominique Strauss-Kahn possède une double image. Celle d’un homme compétent qui aurait pu servir la France et celle d’un homme immoral. C’est en creux ce que pensent les Français selon un sondage réalisé par Odoxa et publié ce dimanche dans Le…